Klub Marynarki Wojennej w Gdyni
Aktualności
Spotkania ze Sztuką
07.02.2018
W środę, 21 lutego Klub Marynarki Wojennej zaprasza na pierwsze w tym roku Spotkanie ze Sztuką !!!

Będzie to wykład Aleksandry Szwarc  "Historia aktu w sztuce". Początek o godz. 17.00 w sali 213. Wstęp wolny !!!. Serdecznie zapraszamy !!!

 

Tematem pierwszego spotkania w tym roku będzie piękno ludzkiego ciała w malarstwie i rzeźbie. Akty kobiece stanowiły temat wielu dzieł i były inspiracją dla artystów na przestrzeni dziejów. Od zawsze akt cieszył się ogromną popularnością. Postacie przedstawiano zazwyczaj nago, by dać wyraz anatomicznej wiedzy artysty.

Benvenuto Cellini (1500-1571) stwierdzał: „Skoro ciało ludzkie jest najdoskonalszą z form, nigdy nie jest go dosyć”.

Najbujniejszy rozkwit aktu przypada na okres włoskiego renesansu, jest poświęcony poszukiwaniu idealnej formy ludzkiego ciała. Sięganie do antyku w czasach włoskiego renesansu oznaczało, że kompozycje były inspirowane greckimi i rzymskimi statuami. Począwszy od czasów Wenus z Milo poprzez renesansowe piękności, aż do wyzwolonych współczesnych inspiracji o których opowie nam Aleksandra Szwarc – historyk sztuki.

 

Spotkania ze Sztuką to cykl poświęcony różnym dziedzinom sztuki, do tej pory wieczory dotyczyły historii malarstwa i fotografii. Wykłady i pokazy są rodzajem wycieczki przez historię i geografię sztuki oraz życiorysy najwybitniejszych twórców.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych