Klub Marynarki Wojennej w Gdyni
Aktualności
Koktajl Artystyczny
06.02.2018
18 lutego Klub Marynarki Wojennej zaprasza na Koktajl Artystyczny w Riwierze. . Koncert „Pod Żaglami Zawiszy” w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, rozpocznie się o godz. 17.00, w sali kolumnowej Klubu.

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 12 lutego od godz. 12.00, w Klubie MW „Riwiera” ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni, sala kolumnowa /parter/.

Męski Chór Szantowy działa od 2012 roku, składa się z 50 mężczyzn w wieku 18-70 lat, w swoim gronie ma międzypokoleniowe pary ojciec-syn. Chór to jedyny w Polsce i jeden z najlepszych na świecie, w swojej kategorii, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie tradycje morskie, poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną. Wszyscy członkowie w jakiś sposób mieli styczność z pracą na morzu, żeglarstwem, marynistyką. Jest to chór pływający. Raz w roku, jako załoga żaglowca „Zawisza Czarny” płynie w rejs, by koncertować w portach, sławiąc pod polską banderą nasz macierzysty port – Gdynię. W składzie chóru są zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka, więc jako załoga są niemal samowystarczalni. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności, zwłaszcza że związki członków chóru z muzyką są nieprzypadkowe. Znajdują się wśród nich wokaliści gdyńskich zespołów szantowych i folkowych, z założycielem i Dyrektorem Chóru – absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdynianinem – Jackiem Jakubowskim na czele. Są animatorzy gdyńskich imprez kulturalnych, instruktorzy harcerstwa. Rodzinne tradycje kontynuuje również wnuk zasłużonego dla gdyńskiej kultury Kapelmistrza Orkiestry Marynarki Wojennej – Aleksandra Dulina.Przygotowując repertuar odbywają cotygodniowe próby, szkolą wciąż przybywających chórzystów, korzystają z własnych instrumentów, pracują na żaglowcu jako zwykła, wachtowa załoga, własnym sumptem organizują kostiumy z epoki. Dużo zawdzięczają Centrum Wychowania Morskiego ZHP, które udostępnia Chórowi salę do prób i rezerwuje terminy szantowych rejsów „Zawiszą Czarnym” zgodnie z ich życzeniami.

 

Źródło: http://chorzawisza.pl/

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych