Klub Marynarki Wojennej w Gdyni
Aktualności
Wernisaż instalacji „KOD” Romana Timofiejuka
02.02.2018
W poniedziałek, 12 lutego Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wernisaż instalacji „KOD” Romana Timofiejuka. Początek wydarzenia o godz. 18.00, Wstęp wolny !!!

Galeria foto

Wystawę będzie można oglądać w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety do 22 lutego.

Oświadczenie artysty

Gdy realizowałem projekt fotograficzny „GENOTYP” w roku 2014, rozważałem w nim zapis genetyczny Wszechświata w kawałkach ziemskiej materii poprzez cyfrową obróbkę zdjęć kamieni. Natomiast w „ODYSEJI” z roku 2016 na przykładzie opracowanych cyfrowo zdjęć piasków plażowych poruszyłem temat podróży w czasie i przestrzeni. W roku 2017 przygotowałem i prezentuję obecnie INSTALACJĘ pn.„KOD”. W tym przekazie doszukuję się ukrytych znaczeń NIE na podstawie obrazu fotograficznego, ale czystego cyfrowego kodu jednej fotografii. Rezygnując całkowicie z rzeczywistej prezentacji obrazowej na rzecz surowego KODU, mogę się skupić na formie i kształcie, badać ich piękno i rytm. Dodatkowym przesłaniem tej INSTALACJI jest ukryta informacja ilościowa i znaczeniowa do rozszyfrowania przez odbiorcę.

Do zapisania w postaci cyfrowej prezentowanej w INSTALACJI pn.„KOD” pięknej fotografii tulipana, wykorzystano 37 milionów znaków ułożonych w pozornie bezładny sposób. Ta INSTALACJA nie wyjaśni, bo nie jest to jej rolą, dlaczego zapis utworu literackiego przedstawiony w obcym mi języku np. wietnamskim, będzie niemalże identyczny w formie, a zawierając w treści ogromny ładunek emocji potrzebuje do jej przekazania zaledwie 150 tys. znaków. Badanie KODU zdjęcia, badanie KODU dzieła literackiego i KODU genetycznego będzie niewątpliwie frapujące, gdy przejdziemy jako ludzkość całkowicie do wirtualnej rzeczywistości cyfrowej. Przekaz mojej wypowiedzi artystycznej w formie INSTALACJI pn.”KOD” ma uświadomić jak skomplikowanymi regułami rządzi się algorytm zapisujący zdjęcia, który nie tylko ma zobrazować, ale i przekazać nam określone treści.

Roman Timofiejuk

Gdynia, 2018r.

 

Roman Timofiejuk

Współczesny polski artysta fotografik  mieszka w Gdyni. Od 1988r  jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, należy również do Stowarzyszenia Marynistów Polskich i Stowarzyszenia Morsy Gdyńskie. Fotografią zajmuje się ok. 40 lat, a w jego dorobku artystycznym jest wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz udział w różnych konkursach i projektach fotograficznych. Pomiędzy 1991-2011 zajmował się fotografią zawodową. Tworzy fotografie przeważnie czarno-białe ale koloru nie unika. Fotografowanie przestrzeni jest  jego ulubionym zajęciem. Interesuje się cyfrowym przetwarzaniem fotografii i jej zastosowaniem w różnych technikach twórczych. Jest uczestnikiem i organizatorem działań artystycznych, kulturalnych związanych z fotografią. Obecnie poświęca się całkowicie działalności artystycznej i wystawienniczej.


 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych