Klub Marynarki Wojennej w Gdyni
Aktualności
Kolędy w mundurach
22.01.2018
W dniach 18 - 20 stycznia br. odbył się VIII Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego „Nadmorska Kolęda - Gdynia 2018”.

Na to niezwykłe wydarzenie kulturalne uczestników i publiczność zaprosił Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski i Kierownik Klubu Marynarki Wojennej kmdr por. Klaudiusz Nowaczyk. Festiwal odbył się w ramach obchodów 100. lecia Marynarki Wojennej.
W tegorocznym Festiwalu wzięło udział ponad 80 uczestników m.in. z Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Świdwina, Gdyni, Mrągowa i  Żagania, w tym soliści i zespoły, reprezentujące kluby i jednostki wojskowe. Uczestnicy zaprezentowali w konkursie dwa utwory z polskim tekstem o tematyce świątecznej, przy czym jednym z utworów musiał być polską kolęda tradycyjną lub pastorałką. Celem Festiwalu jest przede wszystkim propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych, promocja współczesnej interpretacji kolęd i pastorałek, a także doskonalenie warsztatu artystycznego, konfrontacja dokonań twórczych uczestników oraz promocja Amatorskiego Ruchu Artystycznego Wojska Polskiego w środowisku cywilnym.
Na miłośników muzyki czekały nie tylko zmagania konkursowe, pierwszego dnia, Festiwal zainaugurował koncert w Klubie Marynarki Wojennej, w wykonaniu Zespołu Wokalnego Klubu oraz Zespołu „Celebro” z Klubu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, zwycięzców poprzedniej edycji. Drugi dzień stanowił nie lada wyzwanie zarówna dla artystów jak i jury, przez cały dzień rada artystyczna, przesłuchiwała solistów i zespoły, aby wyłonić najlepszych z najlepszych.
Kulminacją VIII Festiwalu Kolęd i Pastorałek był Koncert Laureatów, który po raz pierwszy odbył się w Kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni, w gościnnych progach Dziekana Marynarki Wojennej ks. kmdr Zbigniewa Rećko. Podczas koncertu prezentowali się wyróżnieni i nagrodzeni wykonawcy tegorocznego Festiwalu. I miejsce w kategorii solistów otrzymała Julia Łabuda z Klubu 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 1 miejsce w kategorii Zespoły otrzymał Zespół „Przed siebie” z Klubu 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazały się zdobywczynie Grand Prix VIII Festiwalu czyli Duet „Natalia Zalewska i Kinga Rutkowska” z Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych w Warszawie, które otrzymały także nagrody specjalne Dowódcy 3 Flotylli Okrętów i Kierownika Klubu MW.  Laury otrzymali nie tylko uczestnicy, ale także instruktorzy, którzy od lat prowadzą w klubach wojskowych, zajęcia wokalne i przygotowują uczestników na przeglądy i konkursy muzyczne: pan Stanisław Śliwiński z Wrocławia, Robert USS ze Świdwina i Halina Schulz z Żagania.

Zwieńczeniem koncertu galowego było zdjęcie uczestników z Dowódcą 3 FO kontradmirałem Krzysztofem Jaworskim, a artystycznym podsumowaniem całości Festiwalu wspólne zaśpiewanie pastorałki „Przekażmy sobie znak pokoju”. Uczestnicy pełni zapału i entuzjazmu, rozjechali się po całej Polsce, by szykować nowe aranże, kolędy i piosenki na następny Festiwal.
 Dorota Waletko


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych